Quick Links

      Image result for facebook logo

PAST OFFICIALS

Created: 27 October 2015 Published Date Hits: 1522

Political Dimension 

From the autonomous period of the three municipalities of the Island in 1948-1998, political leadership turn over counted several times.  Political evolutions took in place from appointments to election procedures.

For Samal Municipality

For Samal Municipality

Year  Mayor  Status

1948 -1951

Apolonio Mahinay 

Appointed through Governor Miranda

1951 – 1971  Simplicio B. Obenza  Elected

July 1971 to Nov. 1971  

 Felix D. Solamo

Successor due to the death of the former Mayor

1971 –1986 Galileo S. Obenza  Elected

1986 – 1987 

Yolando Etaoc

Appointed OIC through EDSA Revolution

Dec. 1987 

Samuel Robledo 

Caretaker –DILG due to candidacy filing of the former

Dec. 1987  to Feb. 1988 

Alberto Sepulveda 

Appointed OIC due to the candidacy of Etaoc

1988 – 1998  Galileo S. Obenza  Elected

    

 

For Babak Municipality

 For Babak Municipality

1953 

Apolonio Mahinay

Appointed by President Elpedio Quirino
 1953

Ramon C. Anima

Appointed by President  Ramon Magsaysay
 1953 – 1955

Apolonio Mahinay

Appointed  by Court
 1956 – 1959

Esario E. Daguman

Elected
 1960 – 1967

Ramon M. Anima 

Elected 
 1967 – 1979

Manuel B. Pichon

Elected
 Feb.-Dec. 1979

Anita C. Villarica

Appointed
 1980 – 1986

David M. Uy

Elected
 1986 –1988

Sofronio M. Lago

Appointed OIC through EDSA
1988-1998

David M. Uy

Elected

  

For Kaputian Municipality

For Kaputian Municipality

1966 Diosdado Alorro 

Appointed 

1966-1986 Dediano Rebong

Elected

1986 –1988

Aniano Antalan Appointed OIC through EDSA revolution
1988-1998 Aniano Antalan

Elected

     

In 1986, the three municipalities have had ruled by appointed OIC mayors after the government revamp (EDSA Revolution) under the presidency of Corazon C. Aquino.